Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 22:19
Reklama

Święto Niepodległości w cieniu epidemii 

Święto Niepodległości w cieniu epidemii 

Skromniej niż w poprzednich latach, lecz nie mniej godnie przedstawiciele społeczności Brodnicy i powiatu brodnickiego uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności oraz uroczysta msza św. w intencji miasta, powiatu i Ojczyzny w brodnickiej farze to były główne punkty tegorocznych obchodów.  

W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie było otwartej dla gości defilady ani apelu w 4. Brodnickim Pułku Chemicznym, ani też tradycyjnej świątecznej gali w Pałacu Anny Wazówny z udziałem przedstawicieli społeczności Brodnicy i powiatu brodnickiego. Nie odbyły się także organizowane od ponad dekady Brodnickie Nocne Manewry Patriotyczne ani galowy koncert na żywo w Brodnickim Domu Kultury. Tegoroczne obchody z powodu epidemii COVID-19 zostały ograniczone do symbolicznych aktów oddania czci przez przedstawicieli miasta i powiatu bohaterom walki o suwerenność i początków odrodzenia polskiej państwowości przed Pomnikiem Wdzięczności w Brodnicy oraz podczas mszy za Ojczyznę w brodnickiej farze. 

- Rok temu nikt nie mógł przypuszczać, że obchody Święta Niepodległości w roku 100-lecia powrotu Pomorza i Brodnicy do Macierzy będą wyglądać w ten sposób - skomentował starosta brodnicki Piotr Boiński. - Epidemia wymusiła na wszystkich dużo mniej uroczyste świętowanie niż w latach poprzednich. Oddaliśmy jednak należną cześć ludziom, którzy walczyli o niepodległość naszego państwa i naszego regionu. Zawsze pamiętamy i będziemy pamiętać o tych rzeszach polskich patriotów z okresu zaborów, rzeszach polskich kobiet, które przeniosły przez ten trudny okres zarzewie polskości, bohaterach wojny światowej, którzy często w różnych armiach walczyli o wolną Polskę, a także o tych, którzy mądrze i ponad podziałami przeprowadzili nas przez trudny czas tworzenia polskiej państwowości - dodał starosta.

10 listopada wiązanki kwiatów przed pomnikiem przy ul. 3 Maja z zachowaniem warunków ochrony przed epidemią złożyli przedstawiciele Brodnicy, powiatu brodnickiego oraz wojska. W imieniu społeczności powiatu kwiaty złożył wicestarosta Stanisław Kosakowski. 
11 listopada w brodnickiej farze w zaostrzonym rygorze sanitarnym odbyła się koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. kanonika Mariusza Stasiaka, proboszcza parafii farnej. W nabożeństwie w intencji miasta, powiatu i Ojczyzny uczestniczył starosta Piotr Boiński. 
  
Mieszkańcy miasta i powiatu wywiesili na swoich domach oraz balkonach mieszkań flagi narodowe. Zainteresowani mieli okazję do uczestniczenia w wydarzeniach bez kontaktu bezpośredniego. 10 listopada, młodzież wzięła udział w akcji on-line „Szkoła do hymnu”, a dorośli mogli wspólnie zaśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego”, przystępując do akcji propagowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Wyjątkową okazją do celebracji odzyskania niepodległości w gronie najbliższych był koncert, podczas którego wykonana została Symfonia Brodnicka - utwór skomponowany przez Mateusza Kwiatkowskiego specjalnie na 100-lecie powrotu ziemi brodnickiej do Macierzy. Koncert w wykonaniu „Konglomerat Big Band”, Nikoli Kołodziejczyk, Mateusza Kwiatkowskiego oraz solistów - Niki Lubowicz i Mateusza Smoczyńskiego można było wysłuchać i obejrzeć w południe 11 listopada w TV Eltronik oraz w internecie.  Przypomnijmy,  że  główne brodnickie obchody rocznicy powrotu Pomorza do Macierzy odbyły się 17 i 18 stycznia br. w Brodnickim Domu Kultury. 
Na koniec warto też wspomnieć, że po 16 latach przerwy powrócił do Brodnicy turniej szachowy z okazji Święta Niepodległości. Z powodu pandemii został przeprowadzony on-line na platformie chess.com. 

pm, 
Fot. Przemysław Majchrzak



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama