Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:40
Reklama

Pamiętamy o  Zesłańcach Sybiru 

Pamiętamy o  Zesłańcach Sybiru 

Przedstawiciele społeczności powiatu brodnickiego oddali cześć Polakom wywiezionym w głąb Rosji, zamęczonym w łagrach i więzieniach sowieckich. Podczas tegorocznej uroczystości w CKZiU wspominano także Jarosława Michałowskiego, zmarłego w czerwcu prezesa Koła Związku Sybiraków w Brodnicy. 

Brodnickie obchody Światowego Dnia Sybiraka tradycyjnie odbyły się w miejscu szczególnym, jakim jest Technikum im. Zesłańców Sybiru w Brodnicy przy ul. Karbowskiej 29, szkoła wchodząca w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Wzięli w nich udział zaproszeni goście, dyrekcja i nauczyciele CKZiU oraz klasy mundurowe Technikum Logistycznego. Ze względu na obowiązujące zasady bezpieczeństwa w sytuacji pandemii tegoroczne obchody Dnia Sybiraka ograniczyły się do ceremonii przy obelisku upamiętniającym zesłanych na Syberię. Uczestnicy wysłuchali m.in. okolicznościowych wystąpień dyrektora CKZiU Jacka Gniadkowskiego oraz wicestarosty Stanisława Kosakowskiego. Wspominano też zmarłego w czerwcu br. Jarosława Michałowskiego, długoletniego prezesa Koła Związku Sybiraków w Brodnicy. Pamięć o nim w przywołała w życzliwych słowach uczennica CKZiU Klaudia Domeracka.

 - To pan Jarosław w 2005 roku zainicjował współpracę ze szkołą, wówczas Zespołem Szkół Rolniczych – przypomniała. -  Zaowocowała ona nadaniem szkole imienia Zesłańców Sybiru oraz przekazaniem sztandaru koła. Z jego pomocą powstała izba pamięci poświęcona Zesłańcom, a przy szkole wmurowano pamiątkowy obelisk ku czci zesłanych na Syberię. 

Jarosław Michałowski był też inicjatorem wydania drukiem wspomnień brodnickich Sybiraków w książce pt. „Skazani bez wyroku”. Po powołaniu CKZiU pod jego pieczą rozpoczął się kolejny twórczy etap współpracy pomiędzy szkołą a Związkiem Sybiraków w Brodnicy. Co roku członkowie Koła uczestniczą w organizowanych 17 września uroczystych obchodach Światowego Dnia Sybiraka, a w lutym w Święcie Patrona Szkoły. Jarosław Michałowski lubił i cenił sobie te okolicznościowe spotkania z młodzieżą. Dzięki nim uczniowie na żywych lekcjach historii mieli okazję poznać dramat losów osób wywiezionych na Syberię z ust bezpośredniego świadka, który doświadczył piekła zesłania, ale zachował pogodę ducha oraz wiarę w ludzi. 

- Pana Jarosława Michałowskiego zapamiętamy jako wielkiego patriotę, przyjaciela szkoły, wspaniałego organizatora różnych przedsięwzięć, człowieka oddanego swojej misji, której celem było przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy o losie Zesłańców Sybiru - spuentowała przedstawicielka społeczności uczniów CKZiU. 

Po Jarosławie Michałowskim obowiązki prezesa koła przyjęła Justyna Bartoszewska, nauczycielka CKZiU, która wraz z przybyłymi na uroczystość członkami Związku Sybiraków w Brodnicy oraz innymi delegacjami złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary wywózek. W imieniu mieszkańców powiatu wiązankę złożyli wicestarosta brodnicki Stanisław Kosakowski, przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy Roman Pytlasiński oraz Justyna Prajs, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  Starostwa Powiatowego w Brodnicy. 

Pozostałe obchody upamiętniające patrona Technikum im. Zesłańców Sybiru odbywać się będą w ramach lekcji historii oraz zajęć wychowawczych w CKZiU. 

Tekst i fot. Przemysław Majchrzak 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama