Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:32
Reklama

PRZEPIS NA  ANGIELSKI OGRÓD. Zwierzęta w ogrodzie

PRZEPIS NA  ANGIELSKI OGRÓD. Zwierzęta w ogrodzie

Wymarzony ogród to nie tylko rośliny. Nie byłby częścią natury, gdyby nie odwiedzające go zwierzęta. Dlatego też powinniśmy zadbać, aby znalazło się tam dla nich miejsce i czuły się u nas dobrze. Odwdzięczą się swoją obecnością, śpiewem i pomocą w zwalczaniu  szkodników. 

Najbardziej widocznymi bywalcami naszych ogrodów są psy i koty. Niestety psy bardzo niszczą rośliny, kopią doły, wydeptują ścieżki i załatwiają w ogrodzie swoje potrzeby fizjologiczne. Rozwiązaniem dla miłośników psów jest jedynie bardzo duży ogród i odpowiednie wychowanie. Koty natomiast polują na ptaki, ryby w oczku wodnym i owady. Poza tym uwielbiają załatwiać się na rabatach, zwłaszcza gdy gleba jest często spulchniana. Trzeba jednak docenić fakt, że polują na myszy i inne gryzonie.
    
Największą zachętą dla dzikich zwierząt jest woda w ogrodzie – staw lub oczko wodne. Woda to źródło życia. Odpowiednio zaprojektowany zbiornik wodny będzie nie tylko atrakcją ogrodu, ale też stanie się domem dla ryb, żab, ważek, ślimaków, traszek i innych stworzeń. Pamiętajmy, że ropuchy, żaby i traszki także potrzebują wody do rozmnażania. 

Z wody będą korzystać małe ssaki, jeże, ptaki i różne owady. Oczko wodne powinno być przede wszystkim bezpieczne dla zwierząt. Przynajmniej jeden z brzegów musi mieć łagodny spadek, aby zwierzęta łatwo mogły wydostać się z wody. Pamiętajmy o tym, że jeże, żaby i ropuchy pomagają nam w walce ze ślimakami i owadami, które w ogrodzie powszechnie uważane są za szkodniki. Warto pozostawić dla jeży stertę liści, bo tam znajdą schronienie. Należy zaznaczyć, że jeże nie jedzą jabłek, mimo że krąży po świecie obraz jeża niosącego do swojej spiżarni jabłka.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że i ptaki są bardzo pożyteczne. Zachwycają swoim śpiewem. Poza tym one także ograniczają w ogrodzie liczbę szkodników. Dzięki temu nie musimy  stosować preparatów chemicznych, które poza szkodnikami zabijają też między innymi pszczoły. 
Aby zdecydowały się osiedlić w naszym ogrodzie muszą znaleźć przede wszystkim pokarm i schronienie. To drugie zapewnią im drzewa i krzewy, w których zbudują swoje gniazda. Zawsze też możemy im pomóc poprzez sadzenie roślin, którymi się żywią, wieszanie budek lęgowych na drzewach i dokarmianie ich zimą. Pamiętajmy jednak, że dieta ich opiera się na nasionach, owocach i owadach. Możemy także wykorzystać nasze zdolności manualne i zbudować karmniki dla ptaków. Często widuję w angielskich ogrodach specjalne, bardzo dekoracyjne poidełka dla ptaków.

W ogrodzie nie może zabraknąć też owadów, które odgrywają rolę w ekosystemie. Skupmy się tutaj na tych pożytecznych. Aby cieszyć się owocami niezbędna jest pomoc owadów zapylających takich jak pszczoły, trzmiele i motyle. Owady drapieżne takie jak mrówki, biedronki, ważki i chrząszcze uporają się za szkodnikami. W walce z mszycami najbardziej skuteczne są biedronki, zarówno osobniki dorosłe jak i larwy. 

Należy zadbać o schronienie dla owadów. Gdzieś w kącie ogrodu warto zostawić trochę dłuższą trawę, stertę suchych liści, gałęzi, czy stare pniaki. Zawsze też możemy zbudować specjalne domki dla owadów. Są bardzo łatwe do wykonania. Wystarczy zbić skrzynkę z kilku desek, a w środku poukładać patyki, trochę słomy, fragmenty trzciny, mech, rurki bambusowe i trawę. Zyskamy dodatkową dekorację ogrodu i przy okazji zapewnimy owadom dom. Jak zachęcić owady do osiedlenia się w naszym ogrodzie? Warto posadzić rośliny, które je przywabiają. Przede wszystkim kwitnące, bo kwiaty przyciągają owady zapylające. Rośliną wabiącą motyle jest budleja, nazywana też motylim krzewem.
Jak się okazuje ogród to nie tylko rośliny ozdobne, trawnik i rozmaite dekoracje. Bardzo ważną rolę odgrywają też przedstawiciele fauny, dzięki którym mamy jeszcze bliższy kontakt z naturą.

Tekst i Fot. Tomasz Wójtowicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama