Warto wiedzieć

  • 03.09.2020, 14:34
Warto wiedzieć

Nieustannie przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję.  Nigdy nie jest  za późno!

Stefan Chwin, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, profesor na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego: - Psychologicznie pozostałości kultury strachu, w której żyliśmy przez 123 lata zaborów i 45 lat komunizmu, nadal pozostają jedną z przyczyn słabości społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Nie narażać się, nie podskakiwać,  lepiej siedzieć cicho – to dzisiaj hasło wielu Polaków, chociaż łudzimy się, że jest inaczej. Jak będziesz się wychylać, możesz mieć kłopoty z właściwie ustawionym sądem.  Powiesisz w niewłaściwym miejscu flagę, trafisz za kratki.  Tak rodzi się na naszych oczach nowa polska kultura strachu.

Władysław Frasyniuk, opozycjonista, więzień polityczny czasów PRL, działacz pierwszej „Solidarności”: - Wałęsa nie tylko wygrał powstanie i zrealizował hasło „Za naszą i waszą wolność”, ale w czasach, gdy był naszym przywódcą, suwerenność odzyskała cała Europa Środkowo-Wschodnia. Nie tylko przewrócił mur berliński, ale też spowodował, że Unia Europejska stała się większa, a nasze gwarancje silniejsze, bo jesteśmy w NATO. A jeszcze konstytucja, gospodarka rynkowa, samorządy i państwo prawa (…) A jakie sukcesy ma Jarosław Kaczyński? Na razie podzielił Polaków i niszczy zdobycze, które zawdzięczamy pierwszej „Solidarności” i Wałęsie. 

Henryk Wujec, działacz opozycji demokratycznej, jeden z ojców Niepodległości, bohater walki z komunizmem: - To jest coś koszmarnego. Ten kraj jest już inny. To nie jest kraj Solidarności’80/81, gdzie każdy duszę by oddał – mówię w cudzysłowie – jeden drugiemu. Naprawdę wtedy był taki klimat. A teraz nikomu nic i jeszcze w mordę dać. I to buduje PiS, bo dzięki temu, że wywołują w ludziach bezpodstawny strach, rośnie im popularność, słupki itd.

Andrzej Stankiewicz, publicysta Onet.pl: - Gdy za rządów Platformy ABW wkroczyło do blogera obrażającego prezydenta Komorowskiego, PiS trząsł się z oburzenia. Teraz policja ma pełne polityczne poparcie, by skuwać w kajdanki, rozbierać do naga i przetrzymywać dziesiątki godzin antyrządową aktywistkę (…) Gdy pod stołeczną komendę przychodzą w geście solidarności inni aktywiści, policja ich rozgania, twierdząc, że naruszają przepisy antyepidemiczne. Z podobnych powodów w maju spacyfikowano przedsiębiorców domagających się od rządu pomocy. Kilka tygodni później przeszedł przez Warszawę nielegalny marsz narodowców w setną rocznicę cudu nad Wisłą – tu policji epidemia nie przeszkadzała…

Czesław Miłosz, poeta, noblista: - Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach.

Marek Niedźwiedzki, dziennikarz muzyczny radiowej „Trójki”: - Uważam, że ludzie odpowiedzialni za zniszczenie „Trojki” powinni odpowiadać za to przed sądem, tak jak się odpowiada za zniszczenie mienia. Zdemolowali przecież radio, które było ważne dla kilku pokoleń słuchaczy.

Franciszek, papież: - Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu.

Seneka, poeta, filozof rzymski: - Myślę, że wielu ludzi osiągnęłoby mądrość, gdyby nie sądzili, że już ją osiągnęli…

Jarosław Kaczyński, poseł, prezes PiS: - Cała Polska z was się śmieje… 

Oprac. (bd)

fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe