Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:11
Reklama

Domowe pesto

Domowe pesto

Z roku na rok w Polsce przybywa amatorów kuchni włoskiej. A jak cucina italiana to musi w niej pachnieć ziołami, oliwą pomidorami, piniami itp., itd. Pełnia lata, na grządkach i straganach mnóstwo smacznych i zdrowych roślin. Dlatego dzisiaj proponuję przygotowanie domowego pesto, które będzie doskonałą alternatywą dla włoskiego genovese - zielony symbol Ligurii, przygotowane na bazie bazylii z oliwą, z piniolami i ząbkiem czosnku. Ja do przygotowania domowego pesto wykorzystuję prawie każdą zieleninę, jakiej używam w kuchni. Można użyć jednego rodzaju liści, lub mieszanki. Smak i teksturę pesto podkręcą prażone na patelni i obrane migdały, albo orzechy włoskie, nerkowca, czy pinii. Ja dość często mieszam różne orzechy i dodaję ziarna np. słonecznika, dyni, czy siemienia lnianego, zawsze dla przełamania smaku używam ząbka, czy dwóch czosnku. Smakosze ostrych przypraw mogą dodać papryczki chili. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Zbyt pikantne pesto nie pozwoli na wydobycie wszystkich walorów. Jego smak może zostać całkowicie zdominowany przez jakiś jeden składnik, a to ma być harmonia smaków. 
Składniki:
- 4-6 garści ziół ( natka pietruszki, pokrzywa, koper, rukola, jarmuż, koperek) 
- 1-2 ząbki czosnku- zależy od wielkości i od upodobań
- około 8 -10 dag prażonych orzechów nerkowca, włoskich, migdałów, piniowych, czy ziaren słonecznika lub pestek dyni
- kawałek ok. wielkości paczki zapałek sera parmezan lub podobnego 
- około 80 ml oleju, łagodnego w smaku, ja użyłam rzepakowego
- sól do smaku
Przygotowanie:
Do kielicha blendera lub do malaksera wkładam zieleninę, dodaję czosnek, ser, prażone orzechy, lub  ziarna słonecznika, czy pestki dyni  i olej. Miksuję niezbyt długo, na w miarę jednolitą masę, ale z wyczuwalnymi nasionami, czy orzechami. To nie ma być krem. 
Pesto przekładam do wyprażonego słoika. Jeśli na dłuższe przechowywanie można po upchnięciu w słoiku na wierzch dać odrobinę oleju, lub oliwy. W lodówce postoi i trzy miesiące. 
Pesto dodaję do makaronu, ryżu, jako smak do sosów, a także do  pieczonych warzyw. Doskonale smakuje w kanapkach.
Moja rada:
do pesto, zamiast oleju  można dodać oliwę, ale najlepiej posmakować, aby nie była zbyt gorzka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama