Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:43
Reklama

Pod Brodnicą powstaje tor jazdy na pitbike'ach

Pod Brodnicą powstaje tor jazdy na pitbike'ach

Fani pitbike'ów z Brodnicy doprowadzili do budowy toru. Powstaje on w miejscu, gdzie przed laty odbywały się wyścigi wraków. Wkrótce nastąpi symboliczne otwarcie obiektu.

Tor przy ul. Orlej w Kominach, tuż za rogatkami Brodnicy, powstaje dzięki zaangażowaniu Marka Gutmańskiego. Kilka lat temu podczas Grand Prix na żużlu w Toruniu, przy Motoarenie odbywały się pokazy pitbike'ów. To rodzaj małego motocykla, potocznie nazywane mini crossami, które nadają się zarówno do jazdy na asfalcie, jak i terenowej.

- Mój syn się wtedy przejechał i bardzo mu się spodobało. Na mnie również to zrobiło wrażenie i zacząłem się interesować tymi pojazdami - mówi Marek Gutmański, administrator budowanego toru. - Nie były to wówczas popularne motocykle w Polsce, ale wreszcie udało się kupić używaną "osiemdziesiątkę". Syn jeździł po podwórku. Po jakimś czasie pojechaliśmy też na tor do Głażewa, gdzie ten sport wciągnął nas na dobre. Od połowy ubiegłego sezonu zaczęliśmy pierwsze starty.

Treningi prowadził Karol Kruszyński z Torunia, zawodnik Jastrzębia Lipno. On również będzie odpowiadał za szkolenie narybku w Brodnicy.

Michał Gutmański, syn Marka, z racji wieku mógłby startować w niższej kategorii, ale ze względu na pojemność motocykla, którego się dorobił - 120 cc - jeździł z rywalami starszymi o 2-3 lata. - Mimo to radził sobie przyzwoicie, plasując się w środku stawki w grupie blisko 20 zawodników. Siódme miejsce było dużym sukcesem - relacjonuje Marek Gutmański.

W Głażewie Marek spotkał Łukasza Pawlikowskiego z toruńskiego Otopitu, jednego z promotorów tej dyscypliny w Polsce. Okazało się, że w regionie są ludzie, którzy również bawią się w jazdę na pitach. To zmobilizowało Marka do poszukiwań miejsca na tor. Do finalizacji przedsięwzięcia koniecznie też było sformalizowanie się grupy zapalonych motocyklistów. Wspólny język odnaleźli z Brodnickim Stowarzyszeniem Pojazdów Zabytkowych, gdzie na bazie fanów pitów zawiązała się sekcja sportowa.

- W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na tor rozmawiałem z wieloma samorządowcami: wójtami, starostą. Wytypowaliśmy dwa miejsca, ale to tutaj, gdzie kiedyś odbywały się wyścigi wraków - udało się porozumieć z właścicielami - mówi z dumą Marek Gutmański.

Projekt pod nadzorem trenera Mirosława Kowalskiego realizuje firma Mariusza Czajkowskiego, Zakład Usług Wodno-Wodociągowych.

- W stosunku do Europy mamy w Polsce bardzo mało torów. Takie obiekty powinny być dosłownie w każdym mieście - mówi Mirosław Kowalski, trener. - Tak jest we Włoszech,  w Hiszpanii. I potem Włosi mają Cairoliego, Holandia - Herlingsa, a Belgia - Evertsa, mistrzów świata w motocrossie. Na szczęście, w Polsce obserwuję trend wzrostowy. Od jakichś pięciu lat torów jest coraz więcej. Super, że się postaraliście o taką miejscówkę: blisko jest stacja benzynowa, a daleko od zabudowań mieszkalnych. Tor, który tutaj powstaje będzie bezpieczny. Jednak z pewnością będzie on ewoluował, zmieniał się. Bo budowa toru nie kończy się wraz z jego usypaniem. To jest proces ciągły.

- Ten sport poparty jest ogromnym treningiem ogólnorozwojowym. Wydolność, jaką muszą mieć zawodnicy, jest porównywalna z koszykarzami, czy triathlonistami – dodaje Mirosław Kowalski. 

Wkrótce nastąpi symboliczne otwarcie, a stowarzyszenie czeka na młodych zawodników, już od 5. roku życia. - Mamy sponsora, który prosi o anonimowość - przyznaje Marek Gutmański. - Rozmawialiśmy z wieloma darczyńcami, ale część z nich ze względu na sytuację związaną z koronawirusem się wycofuje. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

Tekst i fot.  Paweł Kędzia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama