W hołdzie bohaterom i ofiarom wojny

  • 14.05.2020, 14:39
W hołdzie bohaterom i ofiarom wojny

8 maja obchodziliśmy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Bohaterom oraz ofiarom najstraszniejszego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego hołd oddali przedstawiciele lokalnej społeczności. W imieniu władz powiatu wiązankę pod Pomnikiem Wdzięczności w Brodnicy złożył starosta brodnicki Piotr Boiński.

II wojna światowa trwała w Europie od  1 września 1939  do 8 maja 1945 roku (w Azji do 2 września 1945). Była największym i najbardziej brzemiennym w skutki konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Działania frontowe objęły obszar zamieszkiwany przez 1,7 miliarda ludzi. Walki toczyły się na terenie Europy, Azji Afryki, Australii i Oceanii oraz na wszystkich oceanach. Walczące w trwającym sześć lat konflikcie strony wystawiły łącznie 110 milionów żołnierzy. Wojna pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich. 

Polacy uczestniczyli w działaniach wojennych od pierwszego do ostatniego dnia  na wielu frontach globalnego konfliktu, wśród nich było wielu mieszkańców powiatu brodnickiego. Nie ma w Polsce rodziny, której pożoga wojenna by nie dotknęła. 8 maja 1945 roku podpisaniem bezwarunkowej kapitulacji Niemiec zakończyły się działania wojenne w Europie.


pm, 
Fot. Karolina Gulczyńska        

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe