Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:51
Reklama

Pasja Toruńska

Pasja Toruńska

Późnogotyckie dzieło przedstawiające dwadzieścia dwie sceny Pasji Chrystusa to jeden z najcenniejszych zabytków malarstwa sakralnego. Obecnie znajduje się w Kościele św. Jakuba w Toruniu.
 
Obraz przedstawia dwadzieścia dwie sceny pasyjne: Wjazd Jezusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, Modlitwę w Ogrójcu, Pojmanie, Chrystusa przed Annaszem, Chrystusa przed Kajfaszem, Chrystusa przed Herodem, Samobójstwo Judasza, Piłata umywającego ręce, Biczowanie, Cierniem Koronowanie, Niesienie Krzyża, Grę w kości o szatę Chrystusa, Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, Złożenie do Grobu, Zstąpienie do Otchłani, Zmartwychwstanie, Noli me tangere, Wędrówkę do Emaus, Objawienie się Chrystusa apostołom, Zwątpienie św. Tomasza oraz Wniebowstąpienie. Epizody te nie zostały jednak na obrazie zaprezentowane w sposób chronologiczny, a dodatkowo przeplatane są scenami rodzajowymi, ukazującymi życie ludzi w średniowieczu. 

Pasja toruńska to dzieło stworzone pod koniec piętnastego wieku przez nieznanego artystę pochodzącego prawdopodobnie z Pomorza. Dostępne źródła pozwalają przypuszczać, że jego zleceniodawcą byli dominikanie z klasztoru przy Kościele św. Mikołaja w Toruniu. Po tym jak kościół został w XIX wieku rozebrany, znajdujące się w nim dzieła sztuki przeniesiono do kościoła św. Jakuba w Toruniu, gdzie znajdują się do dziś. 

Fragment obrazu zostanie zamieszczony w tle tegorocznych życzeń wielkanocnych marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej.

(bd)
 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama