Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:37
Reklama

Brodnica w retrospektywie

Brodnica w retrospektywie

Brodniczanie mają niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto 100 lat temu i co się zmieniło do czasów współczesnych. Brodnickie Muzeum przygotowało wystawę
"Podróż w czasie Strasburg W-PR. – Brodnica 2019".

Wystawa jest niezwykłą podróżą brodnickimi ulicami i zaułkami z wykorzystaniem zdjęć miasta sprzed roku 1920. Na wystawie wykorzystano zdjęcia Brodnicy sprzed roku 1920 wykonane przez: W. von Węgierski, Wilhelm Lubrecht, Johann Fentrop, Artur Schroeiber, Anastazy von Kozlowski i Paul Kamstiess. Niezwykle ciekawe jest porównanie miasta na starych fotografiach ze zdjęciami wykonanymi współcześnie przez Stanisława Meyera  Autor próbował wykonać fotografie z tych samych miejsc, z których robili je dawni fotografowie. Porównując stare fotografie z nowymi można szybko wychwycić różnice w wyglądzie ulic, domów i zaułków. Niektórych widoków  i obiektów już niestety nigdy nie zobaczymy. Zostały zmienione lub zniknęły w czasie różnych historycznych wydarzeń.

Niewątpliwą ozdobą wystawy jest pokazanie dziewięciu widoków miasta zachowanych na szklanych negatywach. Uratował je przed zniszczeniem i przekazał brodnickiej placówce muzealnej brodniczanin Andrzej Schuetz. Pracownicy Muzeum poprosili Janusza Kopiczyńskiego właściciela zakładu fotograficznego o wykonanie zdjęć i udało się je zaprezentować w czasie wystawy. Stały się one ozdobą ekspozycji i wzbudziły niezwykłą ciekawość zwiedzających. Dlaczego są one tak ciekawe i ważne dla historii miasta? Bowiem prócz budynków i ulic widać na nich codzienne życie brodniczan. Okazuje się, że po zeskanowaniu (ze względu na bardzo dobrą jakość) można dostrzec napisy reklamowe na sklepach, ludzi wykonujących różne czynności, ubiór noszony przed 100-laty,  a nawet detale architektoniczne. To niezwykle ciekawy materiał obrazujący kawałek historii miasta i jego mieszkańców.

Przygotowywana z okazji Święta Niepodległości ekspozycja stanowi sentymentalną podróż po naszym mieście, w okresie niezwykle istotnym dla historii całego kraju, jak i naszego regionu. Okresie, w którym nie tylko kształtował się obraz ustrojowo – gospodarczy naszego państwa, ale i jego forma architektoniczno – przestrzenna związana z odzyskaniem i odbudową państwowości.  

Wystawa to pierwszy efekt realizacji przez Muzeum w Brodnicy zadania „Brodnica w retrospektywie” opartego na ekspozycji przedstawiającej archiwalne i unikatowe widoki naszego miasta, sprzed stu lat oraz identyczne ujęcia wykonane w czasach współczesnych.

Wystawa dofinansowana została ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


Tekst i fot. Marek Ewertowski



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama