Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 23:33
Reklama

Pasztet drobiowy z warzywami

Pasztet drobiowy z warzywami

Po medialnych doniesieniach o kolejnych przekroczonych normach chemii w gotowych wędlinach nie pozostaje nam nic innego jak przygotowywanie ich samodzielnie.  Będzie mniej toksyn. Moja dzisiejsza propozycja na kanapki, to pasztet, który  przygotowałam z resztek mięsa po gotowaniu rosołu. Aby zarówno rosół, jak i pasztet były smaczne i zdrowe, wybrałam kurczaka z ekologicznej hodowli. Do proponowanego przeze mnie  pasztetu można dodawać różne sezonowe warzywa np. cukinię, czy pieczarki lub brokuł.  

Składniki:
- cały kurczak ok. 1,7 kg
- ok 25 dag wątróbki kurzej
- 1 średni seler
- 2 sztuki korzenia pietruszki 
- 2-3 marchewki 
- 1 mała cebula 
- kawałek pora 
- półtora litra  wody
- 1 kajzerka
- 3 średnie jajka
- 2 łyżki masła
- mała cukinia- opcjonalnie
- kilka pieczarek - opcjonalnie
oraz: 3 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, łyżka soli, łyżka pieprzu, łyżeczka gałki muszkatołowej

Przygotowanie:

Kurczaka umyć pod bieżącą, zimną wodą, oddzielić piersi  i  resztę mięsa. Razem z kośćmi,  umieścić w dużym garnku. Ułożyć  też obrane i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa: marchew, por, seler, pietruszkę oraz uprzednio podpieczoną cebulę. Gdy cebula się podsmaży na tej samej odrobinie tłuszczu można też podsmażyć pozostałe warzywa. Smak pasztetu będzie intensywniejszy.  Wlać wodę i dodać przyprawy. Garnek przykryć przykrywką. Całość zagotować  i zmniejszyć  moc palnika do takiej, by kurczak w wodzie z warzywami lekko "pyrkotał". Od tego momentu gotować aż wszystko zmięknie. Przez cały czas gotowania kurczaka  nie trzeba odkrywać przykrywki. Jak mięso i warzywa będą już miękkie wszystko wyjąć z garnka i odłożyć do przestudzenia, by łatwiej było zdjąć z niego całe mięso. Można też wyjąć ziele angielskie. Z tego rosołu, można ugotować pyszną zupę. 

Wątróbkę oczyścić z błon i albo podsmażyć ją na maśle klarowanym, albo sparzyć w odrobinie rosołu. Z przestudzonego kurczaka zdjąć całe mięso oraz skórę. Jeśli zaparzaliśmy wątróbkę, to pod koniec dołożyć  kajzerkę. Niech nasiąknie smakiem. Przed dodaniem do zblendowania lekko odcisnąć kajzerkę. Tak przygotowane składniki zmielić przy pomocy maszynki do mielenia mięsa lub niezbyt drobno zblendować. Do zmielonego mięsa z warzywami dodać jajka, resztę soli i pieprzu oraz łyżeczkę świeżo startej gałki muszkatołowej. Na koniec jeszcze bardzo miękkie lub roztopione masło. Masę  dokładnie wymieszać. Ja zawsze łączę wszystkie składniki dłońmi. Na dwa przycięte, stosownie do wielkości patelni pergaminy i  wysmarowane masłem lub olejem, wykładam w równych częściach pasztet.  Na wierzchu można położyć gałązki tymianku lub rozmarynu. Te zioła bardzo ładnie suszą się w trakcie pieczenia pasztetu i pięknie pachną po upieczeniu. Pasztet ciasno roluję, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.  Patelnię z odrobiną wody na dnie dość mocno rozgrzewam.  Układam obok siebie pasztety w ciasno zawiniętym pergaminie i opiekam z dwóch stron. Zmniejszam płomień i piekę po około 15-20 minut z każdej strony na średnim ogniu. Czas pieczenia zależy od wielkości i grubości porcji. Pasztet po przestudzeniu trzymam w lodówce nawet do 10 dni lub dłużej.

Moja rada: jeśli do pasztetu dodajemy cukinię, brokuł, czy inne warzywa, które szybko miękną dodajemy je pod koniec gotowania mięsa. Tak przygotowany pasztet zamiast na patelni możemy upiec w piekarniku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama