Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 04:12
Reklama

Wątróbka z kurkami 

Wątróbka z kurkami 

Wątróbkę albo się kocha, albo nienawidzi. Ale ze względu na jej zasoby prozdrowotne warto się do niej przekonać i jadać, ale jak zalecają dietetycy nie częściej niż raz w tygodniu.

W składzie wątróbki znajdziemy wiele cennych witamin A i z grupy B oraz łatwo przyswajalnego żelaza i cynku. Wątróbka to bogactwo cennej witaminy B12, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie komórek. Podroby to również źródło witaminy B2, czyli ryboflawiny oraz B3 znanej jako niacyna. Znajdziemy w nich także witaminę B9 – słynny kwas foliowy. Witaminom z grupy B zawdzięczamy, że organizm jest w stanie naprawiać uszkodzone włókna mięśniowe. Dlatego wątróbka szczególnie polecana jest sportowcom oraz osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Wątróbka to także źródło łatwo przyswajalnego żelaza, potrzebnego osobom zmagającym się z anemią. Ponadto dostarcza organizmowi dużą dawkę cynku – składnika mineralnego odpowiedzialnego za piękne włosy, skórę i paznokcie. Jego obecność wzmacnia też cały układ odpornościowy. Podroby to również bogactwo miedzi oraz witaminy D.

Składniki 
- 30-40 dag wątróbki cielęcej, lub drobiowej z wiejskiego kurczaka
- ok.25 dag małych kurek
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- łyżka masła klarowanego
- 100 ml białego wytrawnego wina, niekoniecznie
- łyżeczka świeżego tymianku
- sól
- pieprz

Wykonanie:
Kurki wypłukać, obciąć nóżki i osuszyć. Cebulę lekko podsmażyć na połowie masła, dodać kurki i krótko poddusić. Zdjąć z ognia, kiedy cebulka się zeszkli. Wątróbkę dokładnie umyć, oczyścić z błonek i pokroić na odpowiedniej wielkości kawałki. Wątróbkę drobiową wystarczy podzielić na dwie naturalne części. Dusić na drugiej połowie masła ok. 7-10 minut, w zależności od wielkości wątróbki, ta cielęca potrzebuje odrobinę więcej czasu. Ponadto, jeśli dodajemy wino, to można skrócić czas duszenia. Następnie dodać uduszone wcześniej cebulkę i kurki. Dodać sól, pieprz i tymianek i dusić ok. 1 minuty. Na koniec można wlać wino i dusić kilka minut, aż wino odparuje. Przed podaniem oprószyć posiekaną natką pietruszki. Podawać z ziemniakami purre i z surówką.

Moja rada: przed oczyszczaniem wątróbki można ją moczyć ok. 1 godziny w mleku. Ponadto, jeśli ktoś lubi, to przed smażeniem można wątróbkę oprószyć mąką. Ja tego nie robię, ale czemu nie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama