Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:20
Reklama

Odrzucając stereotypy

Odrzucając stereotypy

Czy kulturę ogranicza obszar terytorialny, czy kultura da się poskromić i tak pozostawać w  stanie ograniczenia, poprzez zamknięcie jej w ramy administracyjne, podziałowe, instytucjonalne?

Kultura  to pojęcie szerokie, co do zasady jest nieograniczona, jak nieograniczony umysł człowieka i jego gotowość do działania i tworzenia. Z drugiej strony „powiatowa”, przymiotnik używany w odniesieniu do niewielkiego terytorium, małego obszaru, w sensie dosłownym i przenośnym. Często mówimy „powiatowy” jeśli chcemy coś pomniejszyć lub ograniczyć, w najgorszym przypadku pominąć. 

Dlatego pisząc o kulturze powiatowej, chcę odrzucić stereotypy i wagę pojęć doktrynalnych, które w tym przypadku nie pasują do opisu zjawisk i działań kulturalnych jakich jestem obserwatorem, a także uczestnikiem, żyjąc wśród lokalnej społeczności powiatu. Konkretnie rzecz ujmując – powiatu brodnickiego. 

Bycie konsumentem kultury, to coś więcej niż tylko obserwacja zachodzących zjawisk i wydarzeń. Uczestnictwo w kulturze i nawyk spędzania wolnego czasu obcując z kulturą, jako elementem codziennego życia, czyni nas ludźmi kultury, stajemy się jej współtwórcami wraz z autorami dzieł literackich, plastycznych, muzycznych, filozoficznych itd. Bez interakcji pomiędzy twórcą a odbiorcą, żadna sfera życia kulturalnego nie mogłaby się rozwijać. 

Kultura, którą współtworzy społeczność, w której relacje międzyludzkie są silniejsze i trwalsze, niż te „wielkomiejskie”, jest wartością wielką i nieocenioną, choć tak często niedocenianą i poddawaną ostrej krytyce. Myślę, że niesłusznie i zbyt pochopnie. Kultura jest wymagająca, ponieważ w porównaniu z rozrywką, a zwłaszcza tą masową, wymaga zaangażowania i współtworzenia, samo oczekiwanie, aby się stało, jest niewystarczające, by współtworzyć kulturę. 

To zjawisko współtworzenia pięknie można zaobserwować m.in. podczas koncertów wykonawców i muzyków w kameralnych salach, czy na deskach scenicznych powiatowych Domów Kultury. Bardzo często są to nazwiska artystów uznanych i podziwianych w całym kraju i na świecie, którzy chętnie odwiedzają tzw. mniejsze ośrodki. Reakcja publiczności świadczy o dużym zaangażowaniu lokalnych konsumentów kultury w proces współtworzenia kultury. Zachodząca interakcja i szczery, spontaniczny odbiór sztuki jest dla artystów potwierdzeniem sensu ich działań twórczych.

Myśląc o rozwoju powiatowych miast, nie zapominajmy o sferze kulturalnej, która jest pomostem szerokich kontaktów zewnętrznych, inspiracji i czerpania doświadczeń. W tych procesach uczestniczyć może każdy z nas, a zaangażowanie w sferę kulturalną jest niekwestionowanym działaniem prospołecznym, czego należałoby sobie w tym roku życzyć! 

Beata Radzikowska
Fot. Nadesłane

Refleksje Beaty Radzikowskiej, znanej w Brodnicy właścicielki „Galerii Art. Radzikowscy”, mogą być przyczynkiem do spojrzenia na tzw. kulturę powiatową z kilku stron. To ciekawy impuls. Postaramy się o zaprezentowanie stanowiska, spojrzenia z perspektywy wielkomiejskiej, stolicy, Warszawy czy Krakowa. Z drugiej strony poprosimy o zdanie kogoś zafascynowanego kulturą (znów szerokie pojecie) - mieszkańca wsi, wsi gminnej, małego miasta. Co z tego wyniknie, jaka jest skala tych napięć wewnętrznych, różnic zasadniczych, zbieżności??? Może to być interesujące.

Bogumił Drogorób
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama